Jak amortyzować wspólny środek trwały
Gdy środek trwały jest współwłasnością kilku podmiotów, jego wartość początkową należy ustalić w szczególny sposób, co wpływa na wysokość dokonywanych przez podatnika odpisów amortyzacyjnych.
Zazwyczaj majątek firmowy w postaci środka trwałego stanowi własność przedsiębiorcy. Może się tak jednak zdarzyć, że środek trwały jest współwłasnością kilku podmiotów, czyli np. stanowi wspólną własność przedsiębiorcy i osób prywatnych. Czy taki składnik majątku może zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych przedsiębiorcy? Jak w takiej sytuacji dokonywać odpisów amortyzacyjnych od takiego środka trwałego i w jaki sposób zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów? Odpowiedź na te pytania znajdziecie Państwo w niniejszym artykule.
Składnik majątku jako środek trwały
Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o CIT (odpowiednio art. 22a ust. 1 ustawy o PIT) składnik majątku może stanowić środek trwały podlegający amortyzacji podatkowej, pod warunkiem że zostaną spełnione wszystkie warunki przewidziane w przepisie, tj.:
∑ stanowi własność lub współwłasność podatnika,
∑ został wytworzony lub nabyty we własnym zakresie,
∑ jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,
∑ będzie wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu,
∑ jego przewidywany okres użytkowania będzie dłuższy niż jeden rok.
Składnik majątku objęty współwłasnością może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta